Bylinky na kašel budou opět potřeba. S nástupem zimního období nastává vážným problém a to nejen u dětí – boj proti kašli. Tradiční medicína nabízí řadu možností, jak kašlu zabránit. Tu kapky, sirup a tablety. Ale bez ohledu na to, jak jsou účinné, je nejlepší volba použití bylinek speciálně určených na kašel. A to je dobře, neboť byliny proti kašli obsahují silice, polysacharidy, třísloviny a další.

Které bylinky na kašel jsou nejúčinnější?

Podběl lékařský

Doporučuje se na silný kašel, neboť obsahuje účinné látky, které rozpouštějí hleny a zmírňují záněty. V květnu se sbírají květy, žluté kalichy a listy. Na jeden šálek se použije jedna čajová lžička květů a listů smíšených ve stejném poměru, zalije se horkou vodou a nechá se půl minuty stát. Sladíme medem a pijeme horký několikrát denně.

Sléz

Jednu vrchovatou čajovou lžičku listů, květů a stonků slézu určených na šálek se namáčí 12 hodin ve studené vodě. Byliny se přecedí, studený výluh se pak zahřeje a pije po doušcích. Během celého dne je vhodné vypít dva až tři šálky. Při silném nachlazení se přecezený a zahřátý čaj používá i na obklady na průdušky, krk a plíce.

Jitrocel kopinatý

Jedna vrchovatá čajová lžička jitrocele kopinatého nebo jitrocele většího na šálek se zalije horkou vodou a nechá půl minuty stát. Denně se pije několik šálků čaje po doušcích, a to horký, jaký se jen dá snést.

Jitrocelový sirup na kašel  

  • 3 lžíce listů rostliny vaříme půl hodiny v 150 ml vroucí vody;
  • přidá se asi 150 gramů akátového medu;
  • zahřeje na mírném ohni za stálého míchání;
  • necháme vychladnout.

Ponechte si sirup v ledničce. Použití – 1 lžička třikrát denně.

Truskavec

Jedna vrchovatá polévková lžíce truskavce na šálek se zalije horkou vodou, nechá se půl minuty stát, procedí se a během celého dne se pijí po doušcích dva šálky čaje.

Šalvěj

Šalvěj se používá na kašel nejčastěji.

  • 1 lžíci byliny zalijeme 1 polévkovou lžíci vroucí vody;
  • necháme vařit;
  • zředíme mlékem (1: 1).

Použití – dvakrát denně. Můžete přidat med. Nedoporučuje se v těhotenství.

Bylinky na kašel jsou využívány od pradávna. Lidová moudrost je bohatá na všechny druhy bylinných receptů, které jsou vhodné pro léčbu jak respiračních chorob, tak zánětlivých. Neměli byste zapomenout, že před použitím jakéhokoli sběru, je nutné se poradit s odborníkem.

Categories: Bylinky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *