Že jsou dřepy skvělým pomocníkem při tvarování stehen a zadečku, to není žádná novinka. Jen málo žen ale ví o tom, že dřepy lze provádět různými způsoby. A jedním z nejvíce opomíjených jsou tzv. čelní dřepy, které v porovnání s těmi klasickými zadními přinášejí několik výhod.

Pakliže s pravidelným tréninkem teprve začínáte, určitě si při dřepech vystačíte pouze s vlastní vahou. Zkuste třeba 30denní dřepovou výzvu, v rámci které zlepšíte své výkony na dřepu o stovky procent. A to se pozitivně odrazí i na vaší postavě.

sheegoCZ_drepy_superzenska

Jestliže však budete chtít v tréninku pokračovat i nadále, zřejmě vycítíte, že dělat každý den 250+ dřepů už je trošku nuda a navíc po čase nemusí přinášet kýžené výsledky. Proto není od věci zařadit cvičení s externí zátěží = činkou. A zde už přichází na řadu technika držení činky.

Naprostá většina žen i mužů cvičí dřepy s činkou tak, že si osu položí na záda. Nic proti tomu – pokud se provádí správně, je to užitečné. Tyto tzv. zadní dřepy ale docela dost zatěžují záda – a pokud cvičíte s velkou zátěží, můžete si při dřepech záda úplně odrovnat. Budete mít totiž tendenci si „pomáhat“ tím, že zátěž nadzvednete pomocí zad.

U čelních dřepů, kdy máte osu položenou v ramenních jamkách před hlavou, nic podobného dělat nemůžete. Tím, že je při nich mnohem těžší udržet rovnováhu, vás čelní dřep nutí ke správné technice a správnému postoji. Čelní dřepy navíc mnohem více zatěžují vaše nohy (hlavně kvadricepsy), takže přinášejí lepší výsledky.

A nejen to. Čelní dřepy posilují také vaše břicho, jsou šetrnější na kolena a obecně zlepšují vaši kondici. Jsou cvikem nejen na nohy, ale na celé vaše tělo. V porovnání se zadními dřepy představují výrazně komplexnější a bezpečnější cvik.

Jedinou „nevýhodou“ čelních dřepů je, že při nich nezvednete tak velkou váhu, jako u dřepů zadních. Pokud jste doposud cvičila zadní dřepy a neustále si zvyšovala váhu činky, s čelními dřepy se vrátíte několik měsíců nazpět. Ale budete při tom vědět, že činku skutečně zvedáte svými nohami – a ne spodními zády.

A to je zkrátka mnohem lepší varianta.

VIDEO: Jak správně cvičit čelní dřep

Categories: Fit