Pravidelně cvičíte, pečlivě si hlídáte jídelníček, a přesto se vám nedaří zbavit se nadbytečných kil, nebo si alespoň udržet stávající váhu? Nemusíte dělat žádné zásadní dietní chyby, stačí pár nenápadných zlozvyků a o štíhlé postavě budete pořád jen tajně snít. Prozradíme vám, které nesprávné návyky vám mohou bránit v hubnutí a jak nad nimi můžete zvítězit.

Co je to emoční hlad

Už naše prababičky říkaly:“Kdo ztěžkne na duši, ztěžkne i na těle.“ Podle odborníků na diety se jedná o tak zvaný emoční hlad. Přepadnout vás může například v okamžiku, kdy se sami doma nudíte a nevíte, jak se co nejlíp zabavit. V té chvíli se nabízí možnost otevřít lednici a něco dobrého zakousnout, nebo si pustit televizi a dát si na chuť slané chipsy. Jídlo se tak stává jakousi pomocnou berličkou, díky níž zaháníte nejen nudu, ale i stres nebo smutek. Kdo nechce později bojovat s výčitkami svědomí, může se špatné nálady zbavit třeba ve fitku nebo v plaveckém bazénu.

Dojídání porcí po dětech

Pokud máte malé děti, které patří ke špatným strávníkům, možná po nich dojídáte jídlo zbylé na talíři. Pár lžiček dušené mrkve nebo brambor vaši štíhlou postavu radikálně neohrozí, ale pokud si maminky dají po svém obědě nebo večeři ještě porci navíc, na celkovém počtu kalorií se to už projeví. Lepší je malým strávníkům místo obřích porcí servírovat porce přiměřené – a pak vás to nebude nutit zbylé jídlo po dětech dojídat.

Spěch a nepravidelná strava

Pokud celý den hladovíte, protože se nestíháte kvůli práci najíst, a před spaním to doháníte pořádnou večeří, na vaší postavě to brzy bude znát. Přibudou vám kila navíc. Také jídlo, které spořádáte ve spěchu, jako by ani nebylo. Sice rychle zasytíte svůj žaludek, ale stále budete mít pocit hladu. Tělo potřebuje přijímat jídlo v klidu a pravidelně. Řešením je jíst pětkrát denně, po menších porcích, kdy základem je zdravá a vyvážená snídaně.

Categories: Fit Hubnutí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *