Pronájem bytu v Prostějově lze dnes pořídit přibližně od šesti tisícovek. Pro někoho je to možná moc, pro jiného přijatelná cena. Při porovnání s jinými městy podobné velikosti se však jedná o celkem vysokou činži a to i s ohledem na fakt, že je zde obvykle požadována za byty o podlahové ploše zhruba od 35 do 45 metrů čtverečních, tedy za ty menší. Proč je bydlení v Prostějově poměrně drahé? A proč to není o moc lepší ani ve zbytku České republiky? Podíváme se dnes ve zkratce na důvody současného stavu a pokusíme se rovněž tak trochu odhadnout i budoucí vývoj.

Pronájem bytu není už dávno levnou záležitostí

Ano, není to levné. Tedy za předpokladu, že nepatříte k několika málo procentům našich obyvatel, kteří z nějakého důvodu dosáhli na městský byt s regulovanou činží. Ta je totiž na mnoha místech republiky stále ještě citelně nižší, než tržní nájmy. A podobné je to také v Prostějově. A to i navzdory výraznému zdražení, k němuž zde došlo cca před dvěma lety a které vyvolalo protesty dotčených lidí. Činže v obecních bytech přesto dosáhly zhruba jen poloviční úrovně těch tržních, takže život „pod ochranou“ města se pořád ještě vyplatí.

Tržní nájemné v Prostějově (1.Q/2019)

Byt Rozmezí tržních nájmů
1+kk (1+1) 6 000 – 7000 Kč
2+kk (2+1) 8 500 – 11 000 Kč
3+kk (3+1) 9 500 – 12 500 Kč
4+kk (4+1) 11 500 a více

 

4 hlavní důvody vysokých cen bydlení

Bezprostřední vliv na hladinu činží mají pochopitelně ceny nemovitostí. No a ty jsou u nás už skutečně vysoké, jelikož rostly celou řadu let poměrně svižným tempem. Jaké jsou tedy hlavní příčiny současné situace, kdy si značná část tuzemské populace nemůže dovolit vlastní střechu nad hlavou a mnoho dalších má už i zjevné potíže s placením nájemného?

1. JSME BEZPEČNOU ZEMÍ PRO INVESTORY

2. JSOU ZDE NÍZKÉ ÚROKOVÉ SAZBY

  • Dlouhodobě nízké úrokové sazby poměrně zásadním způsobem zvyšují výnosy kapitálu investorů do realit. To logicky ještě zvedá jejich apetit a dále tak tlačí cenovou hladinu nemovitostí vzhůru. Důsledkem toho jsou pak samozřejmě i vyšší nájmy.

3. STÁLE EKONOMICKY ROSTEME

  • Tuzemské ekonomice se už řadu let daří nebývalý způsobem a to i navzdory současnému pozvolnému ochlazování. Je nízká nezaměstnanost, stoupají mzdy a tedy i koupěschopnost obyvatel. Řada lidí se tedy logicky poohlíží po vlastním domě či bytě a ceny nemovitostí díky zvýšené poptávce a nedostatečné výstavbě opět rostou.

4. MÁLO SE U NÁS BUDUJE

  • Komplikovanost a zdlouhavost stavebního řízení je už léta brzdou tolik potřebné bytové výstavby. Zastaralé územní plánování, pomalé a složité povolovací procesy a v neposlední řadě i nedostatečné kapacity většiny zdejších stavebních firem. Málo nově zbudovaných nemovitostí určených k bydlení v kombinaci se silnou poptávkou vede jednoznačně k růstu cen.

Jaké změny můžeme očekávat?

Pokud jde o nájemní bydlení, pak je asi každému jasné, že pravidelnou úhradu činže nelze brát na lehkou váhu. Jinak hrozí nejen dluhy, ale i z nich plynoucí úroky. Nemluvě o případné výpovědi z bytu, která by člověka dříve či později zcela jistě čekala. Aby se co nejméně lidí dostávalo do podobně složité situace, musely by však především zlevnit reality a v návaznosti na to i požadované nájmy. Jaké jsou ale šance, že se v tomto ohledu brzy něco změní k lepšímu? Nutno bohužel konstatovat, že nevelké. Proč?

Rozsáhlejší budování chce svůj čas

Proč nejsou šance na brzké zlepšení situace nijak velké? Za prvé proto, že z hlediska investorů budeme bezpečnou zemí i nadále a to s vysokou pravděpodobností, takže v nakupování zdejších nemovitostí jen tak nepoleví. Pokud jde o úrokové sazby, které mají na ceny realit skutečně velký vliv, tak důvodů pro jejich růst prozatím mnoho není. No a zlepšení podmínek pro rychlejší budování, které je dík nedávno přijaté novele stavebního zákona snad už nadohled, se pochopitelně projeví až s několikaletým zpožděním. Nasytit vyhladovělý trh s byty totiž nějaký čas potrvá.

Levnější bydlení díky recesi?

Jediné, co se možná celkem brzy změní, je hospodářská situace České republiky. Ta ovšem přirozenou touhu a potřebu lidí bydlet neovlivní. K zastavení růstu cen nemovitostí i k „zastropování“ nájmů přispěje případný propad ekonomiky snad pouze tím, že o něco sníží koupěschopnost určitého procenta populace. Cenový růst se však nejspíš přibrzdí jen v některých částech země a například Prahy nebo Brna se zlevňování s největší pravděpodobností týkat nebude.

A co Prostějov? Myslíte, že bude i v budoucnu pro lidi natolik zajímavý, aby v něm činže zůstaly na dnešní úrovni i v případě ekonomické recese? A jaký by tu měl být podle vás rozumný nájem řekněme za šedesátimetrový byt o dispozici 2+1?

Categories: Zajímavosti

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *