Mozek má tedy pro náš „aktivní“ pohyb základní funkci. V dnešní době je bohužel trendem spíše cvičení ve stylu „čím jednodušší, tím lepší“ a také to, že dáváme svá těla do péče různých metod a strojů, které z velké části pracují za nás a při pohybu tak mozek obcházejí. Spousta lidí si také určitě přeje, aby hlavně to cvičení netrvalo moc dlouho, a tak nám tu vznikly styly, které vám slíbí, že budete mít perfektní figuru za pouhých 30 minut cvičení.
Nic proti jednoduchým pohybům, ale i ty by měly být provedeny správně. Většina z nás má totiž naprogramované v mozku nesprávné pohybové vzorce, které našemu tělu škodí – blokují nebo zpomalují posílení svalů i hubnutí a mají negativní vliv na naše klouby a páteř. Minulý týden jsem po své lekci vedla debatu s jednou rehabilitační sestrou a ona řekla: „Víte, první, co vždycky své pacienty učím je to, jak mají sedět, stát, chodit, zvedat předměty, otáčet se atd. Divila byste se, kolik lidí tyto základní věci neumí. A pak teprve začneme dělat nějaká další cvičení.“ Každý cvik se dá udělat dobře, ale bohužel také úplně špatně. Prostě nejdříve je potřeba se naučit JAK se správně při cvičení hýbat a pak budeme lépe dosahovat kýžených efektů a konečně cvičit zdravě.
Tady je několik rad, které vám mohou pomoci
Pohyb, který děláme bychom měli mít co nejvíce pod kontrolou a snažit se o přesné pohyby. Špatných pohybových stereotypů se zbavíme tak, že si je náš mozek přebuduje na ty správné. Pokud pohyb správně koordinovat nedokážeme, zvolíme nižší rychlost cvičení. Až se koordinace zlepší můžeme si dovolit rychlejší tempo.
Čím více zapojíme mozek, tím intezivnější cvičení bude. Místo jednoduchých pohybů můžeme cvičit různé komplexní cviky, jednodušší kombinace až složitější sestavy.
Cvičíme-li dobře, dochází postupem času ke správnému fungování svalů, nastavení páteře a kloubů a přeprogramování špatných pohybových vzorců na ty správné. Umíme-li se správně hýbat a držet tělo, tak vlastně trénujeme i v běžných životních situacích a při každém následujícím cvičení ve fitku nebo tělocvičně se pak můžeme soustředit opravdu na to, co potřebujeme – třeba na hubnutí – a ne na to, že musíme nejdříve napravovat, to co způsobil náš nesprávně naprogramovaný mozek.
Se správným cvičením vám jistě pomůže každý dobrý fitness instruktor či osobní trenér. Nebo zařaďte do svého cvičebního programu lekce, které se zabývají správným držením těla. Protože když náš mozek neví JAK, tak pravděpodobně nikdy správně cvičit nebudeme.
Tak neváhejte a buďte „aktivní“.