Ozdoby patří k Vánočním svátkům stejně jako čokoláda k cukroví, které již nějakou dobu prování naše domovy. Vyznavačů čokolády je mnoho, ale skutečných znalců už mnohem méně. Pojďte si s námi ověřit, co skutečně o čokoládě víte.

  1. Čokoláda jako platidlo

Historii čokolády tady provětrávat nechceme, ale jedna informace se sluší říci, a to že Aztékové používali kakaové boby, ze kterých čokoláda je, původně jako platidlo. Dohledali jsme, že za 1 bob v minulosti mohli dostat např. větší rajče. Králík „stál“ tehdy dokonce 30 bobů. Pokud byste pomýšleli na to, že si pořídíte domů otroka, museli byste si dost připlatit – celých sto bobů.

  1. Reklama na čokoládu

Také se vám sbíhají sliny, když se díváte na reklamu na čokoládu? Čokoládová vesnička z Orionu, to už je hodně moderní kousek od tvůrců reklam. Ta první na čokoládu se objevila v anglických novinách. Bylo to už v roce 1657. První stroj na výrobu čokolády se ovšem vyrobil ve španělské Barceloně v roce 1780.

  1. Jak vzniká ta nejlepší čokoláda?

Ne z jednoho, ale hned ze tří druhů stromů kakaovníku (Forastero, Criollo a Trinitario), které je potřeba smíchat, abyste dostali skutečně kvalitní čokoládu. Pěstují se zpravidla na farmách, ze kterých se boby dováží. Asi byste se divili, jak malé tyto farmy jsou. Obzvlášť když žijeme v moderní době plné velkých továren. Tyhle farmy mají sotva pár hektarů.

  1. Nejodolnější čokoláda

Ta tu jednoznačně vyvinula americká armáda ve spolupráci s firmou Hershey. Jejich čokoláda odolala extrémně vysokým teplotám při operaci Pouštní bouře. V kuloárech se píše dokonce o šedesáti stupních Celsia.

  1. Nejdražší čokoláda

Lidé jsou schopni zaplatit jmění za leckterou delikatesu. Nejdražší čokoláda stála svého kupce 687 dolarů. Nešlo o jen tak ledajaký kousek, nýbrž o sto let staré balení čokolády, které měl u sebe britský polárník Robert Scott na první expedici na Antarktidě. Věříme, že za tyhle peníze by leckomu v ústech zhořkla. Na straně druhé – šlo o skutečný skvost do sbírky. Taková čokoláda se zkrátka nejí, jen vystavuje a jako pomyslná třešnička na dortu se u ní vypráví její příběh.

Tip na vánoční výlet

Jestli jsme dostatečně namlsali vaše chuťové kanálky a zrovna nemáte po ruce dostatek čokolády, vydejte se na výlet tam, kde jí je dost a dost – do Muzea čokolády a marcipánu v Táboře. Mají tam otevřeno i o Vánocích a všech svátcích včetně Štědrého dne a Nového roku. Kluci budou jistě nadšení např. z čokoládové sochy slavného hokejisty Jaromíra Jágra, šikovné holčičky, ale i ostatní nadšenci si mohou vyzkoušet tvořit třeba marcipánové a čokoládové figurky v místní dílně. Určitě si najdete s dětmi zábavu na celý den. Vyplatí se proto přijet i z daleka.

Tak co, dáte si s námi šálek horké čokolády pro dobrou náladu?

Categories: Zajímavosti

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *