Co byste měli vědět o cholesterolu? Cholesterol je látka tukové povahy, která je součástí každé naší buňky. Cholesterol je důležitou stavební jednotkou nervů, mozkových buněk a některých hormonů. Většinu si ho organizmus vyrábí sám, část pak přijímáme ve stravě. Cholesterol je pro organizmus nepostradatelný, ale na druhou stranu ho nesmí být v krvi nadbytek. Denně bychom proto měli ve stravě přijmout max. 300 mg cholesterolu.
Co byste měli vědět o cholesterolu? Existuje doporučená hladina
Doporučená hladina celkového cholesterolu v krvi je do 5,00 mmol/l. Hladina od 5,01 do 6,5 mmol/l je označována za zvýšenou. Lidé s touto hladinou cholesterolu by si měli více všímat svého jídelníčku a upravit svůj životní styl. Nad 6,5 mmol/l je hladina označována jako riziková. Lidem s takto vysokým cholesterolem hrozí větší riziko vzniku srdečního nebo cévního onemocnění, proto by měli být v péči lékaře.
Špatný a hodný cholesterol
Kromě celkové hladiny cholesterolu rozeznáváme ještě „špatný“ LDL cholesterol a „hodný“ HDL cholesterol. Zvýšená hladina LDL cholesterolu představuje zdravotní riziko, protože při jeho zvýšené hladině se cholesterol ukládá v cévní stěně. HDL cholesterol má naopak ochrannou funkci, neboť krev zbavuje nadbytečného cholesterolu (odvádí ho zpět do jater, kde je metabolizován).
Problém zvýšené hladiny cholesterolu se týká až 70 % české populace. Při zvýšené hladině je třeba změnit životosprávu a dodržováním zásad zdravého životního stylu se snažit o její snížení. Pokud patříte k lidem se zvýšenou nebo dokonce rizikovou hladinou cholesterolu, měli byste začít věnovat větší pozornost tomu, co jíte. Velká část naší populace ale svoji hladinu cholesterolu nezná, a o zvýšeném riziku vzniku kardiovaskulárních onemocnění tak neví.