Že máte větší vypouklé bříško, nemusí vždy znamenat jen to, že byste měli shodit nějaká kila. Vizuálně větší břicho totiž mohou mít i ženy či muži, jejichž váha je úplně normální. Napadá mě několik následujících příkladů, které se často nevyskytují samy, ale spíše v kombinacích.

1. Povolené břišní svalstvo

Máte svou normální váhu a v podstaně jediné, co vám na vašem těle vadí je „vystrčené“ břicho. Jednoduše můžete mít povolené břišní svaly. Zejména neumíte aktivovat hluboké břišní svalstvo (transversus, popřípadě šikmé břišní svaly), které tuto partii zplošťují. Na takovou situaci se často nabaluje situace následující.

2. Nesprávné držení těla a dýchání

Velice běžnou záležitostí je nadměrné prohnutí v bedrech, zkrácené flexory kyčlí a zkrácené bederní svalstvo nebo hrudník ve špatném (nádechovém) postavení. Tyto nesprávné stereotypy mohou způsobit to, že vaše břicho prostě vypadá vypouklejší, a to i když jste nadprůměrný sportovec. Při napravení držení těla a správném dýchání by se pak vše mělo srovnat.

3. Opravdová nadváha

To jsou prostě ty skutečné tuky které máme v této partii (popřípadě dalších partiích) uložené navíc. Pokud se jich chcete zbavit, je potřeba se soustředit na pravidelnou „spalovací“ aktivitu alespoň třikrát týdně a doplnit ji dalšími silovými a protahovacími cvičeními, aby se vám při hubnutí nezhroutilo držení těla a nedošlo k nějakému poškození páteře nebo kloubů.

4. Rozestup přímých břišních svalů

Tato situace vzniká u některých žen po porodu nebo také u mužů s již větším „pivním“ břichem. Je potřeba zvolit vhodné cviky, aby se svaly vrátily do původní polohy nebo aby se popřípadě stav nezhoršil. Určitě nedělejte zkracovačky či sklapovačky v leže, které by váš rozestup mohly ještě zvýraznit.

Nejefektivnější způsob, jak odstranit tyto nedostatky a dosáhnout plochého bříška, vám jistě poradí odborník – trenér či fyzioterapeut.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *