Lymská borelióza je velmi závažná nemoc, která může postihnout kohokoliv z nás a to především v období léta. Tato nemoc je totiž přenášena klíšťaty, která jsou právě v létě nejaktivnější. V tomto článku se proto s touto zákeřnou nemocí seznámíme podrobněji. Popíšeme si zejména její příznaky.
Můžete se snadno nakazit i vy
Lymská borelióza je nemoc bakteriálního původu. Způsobuje ji bakterie Borrelia burgdorferi. Tato bakterie se běžně nachází v přírodě a napadá zejména malé savce. Na člověka ji potom přenáší klíště obecné. K nákaze dochází po přisání klíštěte na člověka, nákaza ale nenastane hned, záleží na tom, jestli se bakterie dostane do krevního řečiště. V současné době je v České republice infikováno až 10 % klíšťat.
Projevy boreilózy jsou poměrně snadno rozeznatelné
Lymská borelióza je extrémně nebezpečná, protože napadá nervovou soustavu, zároveň také srdce a kůži. Pokud by nebyla léčena, je může být život ohrožující. Nemoc má tři stádia. Mezi nejvíce charakteristické příznaky boreliózy v první stádiu patří to, že se v místě kde klíště bylo přisáto, objeví červený flíček, který je v centru vybledlý. Zajímavé ale je, že se flek nemusí objevit u každého. Někdy zmizí po 14 dnech, jindy je viditelný třeba i půl roku. Dostavují se také příznaky jako zvýšená teplota a bolest kloubů – stejně jako například u chřipky. Typickým příznakem je také bolest hlavy či zvětšení lymfatických uzlin. V dalším stádiu dochází zpravidla k napadení neurologického systému a srdce. Zejména u dětí se může objevit zánět mozkových blan, na který mohou i zemřít. Může se také objevit výrazné omezení hybnosti končetin. Ve třetím stádiu dochází k napadení vnitřních orgánů a kůže.
Jak se léčí?
Léčba vyžaduje podávání antibiotik a klidový režim. Pokud dojde nemoc do druhého stádia, je vhodná hospitalizace.