Sklapovačka, zkracovačka neboli částečné či úplné zvedání trupu z lehu do sedu. Pamatujete ty doby školních tělocviků a tréninků, kdy jsme těchto cviků udělali nejméně tisíce? Podívejme se na to trochu vědecky.

Pokud se vám tento oldschoolový cvik podaří vůbec udělat správně, posílíte tím hlavně horní část přímého břišního svalu. Přesně tu, kterou posilujeme běžně při jakémkoli ohnutí trupu, čili když se pro něco zohýbáme, skládáme nákup do tašky nebo třeba jen sedíme shrbeně u počítače.

Obr_1mensi

Chceme tedy těchto „ohnutí“ udělat ještě více a zadělat si tak na problémy s nesprávným držením těla a nepěknými kulatými zády? Přetrénováním tohoto svalu může navíc dojít i k nadměrnému stažení hrudníku, jeho nepohyblivosti a následně pak problémům s dýcháním.

Dělat pouze cviky ve stylu „Břišní pekáč“ už prostě nefrčí, protože z hlediska zdravého držení těla má přímý břišní sval minimální funkci a jeho přílišné posilování může být spíše na škodu. Tyto cviky jsou také nevhodné, když máte rozestup břišních svalů, čili po těhotenství nebo v případě tzv. pivního bříška. Svaly by se vám nemusely vrátit do původní polohy nebo by se situace mohla ještě zhoršit.

Jak tedy dosáhnout kýženého efektu zdravého plochého bříška a štíhlého pasu?

Naučte se při cvičení pracovat s hlubokým příčným břišním svalem známým pod jménem Transversus. Lze jej posilovat v nejrůznějších pozicích a cvicích. A co je ještě důležitější? Že si budete chránit bederní páteř před nadměrným přetížením.

Doma se tento sval asi sami aktivovat nenaučíte, protože nikdy nebudete mít jistotu, že při cvičení používáte právě jej. Poradit vám určitě dokáže dobrý trenér, fyzioterapeut či fitness instruktor, který vám připraví program pro komplexní posílení břišních svalů.

Categories: Fit Hubnutí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *