Pomalá ztráta zraku vlivem procesů stárnutí může značně snížit kvalitu života. Problém často spočívá v pozdní diagnostice a nedůsledné prevenci. Výsledkem je praktická ztráta zraku. Moderní medicína naštěstí nabízí způsoby, jak tyto procesy zpomalit, případně pomoci s léčbou.
Co to je VPMD?
Tento problém se týká hlavně starších lidí, u kterých se vlivem přirozeného stárnutí organismu objevují potíže se zrakem. Pod zkratkou VPMD se skrývá onemocnění označované jako věkem podmíněná makulární degenerace, což je problém postihující sítnici v oblasti takzvané žluté skvrny vedoucí k výpadkům zorného pole. Postihuje hlavně osoby starší 55 let a častěji se týká žen.
Rozlišujeme pozvolnější suchou formu makulární degenerace a rychlejší vlhkou, kterou je potřeba diagnostikovat co nejdříve a zahájit včasnou léčbu. V případě suché formy se objevuje zraková neostrost a ztráta schopnosti číst a rozeznávat barvy. Nebezpečí spočívá hlavně ve ztrátách centrálního zorného pole, což je život ohrožující na silnicích, v práci, případně i v při běžných činnostech. V případě vlhké formy jsou typickými příznaky pokřivené vidění linií a vlnění obrazu, které vedou až k neschopnosti rozeznávat tváře.
Jaké jsou možnosti léčby?
Zásadní je včasná diagnóza VPMD. Jakmile zpozorujete první potíže se zrakem, navštivte odborníka, který vám doporučí další vhodný postup. A nejlepší léčbou hlavně pro suchou formu je dostatečná prevence. Ta spočívá v užívání potravinových doplňků s luteinem a zařazování zeleniny do jídelníčku.
Klíčové jsou preventivní prohlídky u lékaře, který přibližně od 40 let věku pacienta provádí test pomocí Amslerovy mřížky, což je mřížka s kolečkem uprostřed. Během testování se dívejte na kolečko a zkontrolujte si, že vidíte všechna políčka mřížky o stejné velikosti. Na zhoršující se vidění je nutné dávat si pozor i v případě, když běžně nosíte brýle.
Pro léčbu vlhké formy VPMD vás lékař pošle na aplikaci speciálních anti-VEG látek. Tento zákrok se provádí ve specializovaných aplikačních centrech a při splnění specifických podmínek hrazen pojišťovnou. V ojedinělých případech je zvažováno laserové ošetření sítnice nebo operace sítnice.
Operace
Pro zmírnění problémů a pozastavení zhoršeného vidění v důsledku dioptrických vad, jsou vhodné trifokální čočky. Ty poskytují ostré vidění na všechny vzdálenosti. K dispozici bývají dva typy těchto čoček, jejichž výběr je podmíněn například tím, zda hodně pracujete u počítače a blízko monitoru. Operace čoček vám navrátí kvalitu zraku a pomůže vám zlepšit každodenní život.
Se zhoršením zraku, ale i s estetickým problémem, souvisí také oční víčka. Ta mohou být s věkem vytahaná a příliš zvětšená. Z tohoto důvodu řada lidí podstupuje odstranění přebytečné kůže. Operace víček může pomoci snížit pocity únavy, bolesti hlavy, zvýšeného slzení a bolestivosti očí. I když může mít tento zákrok celou řadu funkčních pozitiv, jedná se především o kosmetickou úpravu, což znamená, že není hrazena pojišťovnou.