Posilování patří k fenoménům současné doby, a není divu. Doba je mnohdy uspěchaná a tlak na zdravý životní styl je tak větší než kdykoliv dříve v minulosti. Každý pohyb je tudíž vítaným přínosem pro zdraví a tím pádem i k celkové fyzické i psychické kondici.
Posilovat pak můžete stejně tak s váhou vlastního těla, ale i za pomoci dalšího nářadí jako jsou třeba činky. V tomto článku se podíváme na to, kdy je vhodné do svého cvičebního plánu činky zařadit, pakliže jste je dosud nepoužívali.
Posilování s vahou vlastního těla nebo s činkami?
Začátečníkům se obvykle doporučuje začít nejprve posilovat s váhou vlastního těla. Proč? Při cvičení za pomoci vlastní váhy totiž nejlépe zpevníte své tělo a posílíte oslabené svaly.
V podstatě se tak připravíte na o něco náročnější posilování s činkami. Nehledě na to, že k němu nic dalšího nepotřebujete, jen své tělo. Provozovat ho pak můžete takřka kdykoliv a kdekoliv, takže vás nerozhodí ani to, když se třeba posilovny nečekaně zavřou.
Navíc, není nutné si hned vzít do rukou činky a snažit se za každou cenu uzvednout co největší váhu. Naopak to může být kontraproduktivní a může vám to přivodit třeba i problémy se zády. Důležité naopak je, se v první řadě naučit, jak jednotlivé úkony provádět správně a také si nejprve vytvořit svou cvičební rutinu.
Stejně tak ani hned nejde o počet opakování či sérií, nebo o rychlost, jako o to všechno dělat přesně a správně. Tělo si už poté samo řekne, kdy je připraveno na větší zátěž, načež to poznáte i vy sami, když budete mít pocit, že stagnujete.
Poté je ten správný čas začít cvičit s činkami. Jestli to s posilováním myslíte vážně, pravděpodobně se jim nevyhnete. Už z toho důvodu, že vám výrazně pomohou při vyrýsování vaší postavy a růstu svalů.
Činky na posilování se pak nejlépe uplatní při domácím cvičení, protože většina z nás si asi nepořídí domácí posilovnu s větším počtem posilovacích strojů. Ať už kvůli nedostatku místa, tak samozřejmě i z finančních důvodů.
Činky pak představují dokonalý kompromis. Jejich výhodou je skladnost, poměrně nízká pořizovací cena a hlavně to, že nabízí nespočet různých praktických využití.
Koneckonců pro většinu lidí je nejpříjemnější cvičit v pohodlí domova, kde se také vyhnou pohledům od ostatních lidí v posilovně nebo fitness centru, které jsou obzvlášť pro začátečníky často poměrně nepříjemné.
Jak vybrat správné činky?
Při samotném výběru činek je dobré se zajímat především o tři základní faktory. Těmi jsou váha, provedení a materiál. Začátečníci by měli startovat s váhou někde mezi pěti a deseti kilogramy a postupně si závaží na činku přidávat, u žen by to mělo být méně.
Co se týče materiálu, používá se obvykle plast, vinyl či chrom a do jednotlivých kotoučů pak cement nebo ocel. Obecně je třeba chrom lepší než plast, a to kvůli životnosti nářadí, které tak vydrží delší dobu.
Dále je dobré, když činka disponuje také pogumováním, které tlumí dopady a také hluk. Obzvlášť při cvičení doma jistě oceníte, když si nepoškrábete podlahu.
Jednoruční nebo nakládací činky?
Možná se ptáte, zda je lepší pořídit jednoruční či nakládací činky. A jaký je mezi nimi vlastně rozdíl?
Jednoruční činky se většinou vyrábějí s již pevně danou hmotností a hodí se tak spíše pro dynamičtější způsob cvičení. Pro silové cvičení tolik ne, a to z toho důvodu, že jak bude vaše výkonnost stoupat, bude potřeba pořizovat stále těžší, což se samozřejmě může prodražit.
Proto je na místě investovat spíše do nakládacích činek, jež nabízí možnost si zátěž upravovat, tudíž si budete moci přidávat další váhu postupně. Nehledě na to, že jsou také větší.
Můžete se při tom také setkat s označením činkový nakládací set, který zahrnuje kotouče různé hmotnosti. Finančně vyjde sice dráž, ale z dlouhodobého hlediska se spíše vyplatí.
Autor: Rulyt.cz – výrobce a prodejce sportovního vybavení značky Sulov a Lifefit