To, že je rakytník blahodárnou rostlinou, ví asi každý. Věděli jste ale, že se rakytník dostal až do vesmíru? Více zajímavostí pro vás máme v článku.
Rakytník, to je doslova vitaminová bomba. Proto není divu, že si v posledních letech získal tak velkou popularitu. Pojďme si ale rakytník představit z jiného úhlu. V tomto článku vám totiž ukážeme tři zajímavosti, které jste o rakytníku nejspíše nevěděli.
Starý jako lidstvo samo
Když ještě lidstvo neznalo elektřinu a žilo poměrně prostým životem, využívalo darů přírody mnohem více než my. Rakytník řešetlákový totiž znaly už starověké civilizace a náležitě si ho hýčkali pro jeho vysoký obsah vitamínů. Používali ho už staří Číňané, Tibeťané i Řekové. Řekové pak na základě pozorování zjistili, že účinky rakytníku prospívají i zvířatům. Vypozorovali totiž, že koně, kteří se pásli v oblastech, kde se rakytník vyskytoval, lépe prospívali a měli lesklou srst.
Rakytník i ve vesmíru
V době, kdy „zuřila“ studená válka, se dvě největší velmoci pokoušeli dobýt vesmír. Předháněly se v tom, kdo dříve vyletí do vesmíru, kdo přistane na měsíci a v dalších disciplínách, které lidstvu přinesly tolik zajímavých poznatků. Málokdo ale ví, že rakytník používali i kosmonauti. Posloužil jim totiž jako vitamínový doplněk a ochrana proti záření. V Rusku navíc vyšlechtili několik odrůd, které se dali pěstovat i na Sibiři.
Lepší než citron nebo pomeranč
Srovnávat chuť citronu s rakytníkem asi nemá smysl. Šťáva z rakytníku je sice chutná, i citron má svoji specifickou a nezaměnitelnou chuť, na kterou řada kuchařů nedá dopustit. Pokud se ale podíváme na obsah vitamínů, pak je jasnou jedničkou právě rakytník. Obsah vitaminu C je v malých plodech tak vysoký, že se s ním nemůže měřit citron ani pomeranč. Krom toho má rakytník i příznivý vliv na pokožku a psychickou a fyzickou odolnost.