Je neplodnost nemoc nebo není?
Ano, neplodnost byla uznána Světovou zdravotnickou organizací jako onemocnění. Jedná se neschopnost páru počít po roce nechráněného styku. Ve většině případů se příčina odhalí, nicméně léčba může být dlouhodobá a s nejistými výsledky.
Jediná možnost léčby neplodných párů je umělé oplodnění
Tento mýtus přiživují mediální kauzy známých osobností. Ve skutečnosti se jedná o krajní řešení, když selže všechna ostatní léčba. Mnohem častěji stačí nasadit správnou léčbu nebo operační zákrok. Většina lidí si myslí, že neplodnost a umělé oplodnění (dále jen IVF) jdou ruku v ruce, ale nemusí to být vždy pravda. Existuje celá řada méně invazivních metod, které mohou mnoho párů dovést k vysněnému potomkovi.
Neplodnost je problém pouze žen
Tohle je mýtus, který vůbec není pravdivý. Naopak, problém s neplodností mají obě pohlaví. V poslední době stále více mužů trápí nedostatečný počet zdravých spermií, ženská neplodnost bývá v mnoha případech léčitelná, mužská bohužel jen málokdy.
Neplodnost je o psychice, když „na to“ přestanete myslet, určitě otěhotníte!
Stres a emoce jsou důsledkem neplodnosti, ovšem ne její příčinou. Psychika je samozřejmě mocná čarodějka, určitou roli hraje u takzvané idiopatické neplodnosti, to znamená neplodnosti z nezjištěných příčin. Nicméně pokud je na vině onemocnění reprodukčních orgánů nebo zhoršení jejich funkce, pak stres hraje spíše vedlejší roli.
Neplodnost lze vždy vyléčit
Bohužel ani tento mýtus není pravdivý. Většina párů se miminka dříve či později dočká, nicméně pořád zůstává určité procento párů (kolem 10%), kterým je toto štěstí odepřeno. Naštěstí existuje také možnost využít darovaná embrya nebo v krajním případě zvolit adopci.
Jedno dítě máte, neplodní už být nemůžete
Pravda je taková, že existuje takzvaná sekundární neplodnost. To znamená, že pár první dítě počne bez problémů spontánně a druhé se nedaří. Tato skutečnost trápí až 20% párů. Na vině může být zhoršený zdravotní stav jednoho z partnerů, komplikace po porodu nebo hormonální změny. Stejně tak spermiogram u mužů velmi často kolísá. Bohužel faktorů může být celá řada, rozhodně neplatí, že pokud první dítě šlo jako po másle, podruhé to bude stejné. Ovšem funguje to paradoxně i naopak. Početí prvního dítěte trvá dlouho a podruhé otěhotníte ani nevíte jak. Život je holt plný překvapení a zrovna početí je záležitost, která popírá všechna pravidla.
Žijeme zdravě, nemůžeme mít problém s neplodností
Zdravý životní styl hraje ve schopnosti počít dítě určitou roli, nicméně zdaleka ne tu hlavní. Je to bohužel stejné, jako například u rakoviny. Můžete žít sebevíc zdravě, a přesto onemocníte rakovinou a naopak lidé, kteří kouří, stravují se nezdravě a jsou obézní, ji nedostanou. Mnoho žen tento fakt nedokáže přijmout, kladou si otázku „proč zrovna já?“ a také „žiji přeci zdravě, proč nemůžu otěhotnět?“. Bohužel na tyhle otázky vám nedokáže odpovědět žádný lékař.
Proč se na to nevykašlete a dítě si neadoptujete, IVF je proti přírodě
Tak tohle může vyslovit jen ten, kdo si nemusel nikdy projít peklem jménem neplodnost. Bohužel je mezi námi celá řada lidí s předsudky, kteří si myslí, že otěhotnění in vitro je proti přírodě a že páry, kteří jej podstupují, vlastně dělají něco nepřirozeného a nezaslouží si mít vlastní dítě. Moderní medicína umožňuje léčbu velmi závažných nemocí, lidé jsou ochotní podstoupit cokoliv, aby mohli žít plnohodnotný život. Stejné je to i v případě mateřství. Mít své vlastní dítě je pro většinu lidí priorita a snaží se proto udělat maximum. Teprve když selžou všechny metody, začnou uvažovat o adopci. Samozřejmě mnoho párů adoptuje dítě, i když své vlastní děti mají a milují je bez rozdílu, naopak pro některé je adopce naprosto nepřijatelné řešení a raději volí život bez dětí.
Mýtů o neplodnosti je celá řada, velmi často vznikají právě mezi lidmi, kteří se do této situace nikdy nedostali. Zkrátka i zde platí, že kdo nezažije, nemůže nikdy pochopit. Naštěstí medicína v oblasti asistované reprodukce je již na velmi vysoké úrovni a dokáže tak pomoci naprosté většině párů. Velmi důležitou roli hraje věk. Spoustu věcí v našem životě můžeme odložit na později, mateřství bohužel ne. Biologické hodiny tikají neúprosně.