Kvasinková infekce neboli mykóza, je onemocnění pochvy. Kvasinky působí v těle neustále a bez problémů do doby, než se přemnoží a začnou ovlivňovat celý imunitní systém.

Nejčastěji si ženy mykózu způsobují nošením těsných tang a neprodyšných kalhotek, které vedou k uchovávání tepla, což přichází kvasinkám vhod. Obvyklá doba výskytu je léto, kdy se nosí plavky. Ty ani tak samy o sobě nevadí, spíš déletrvající nošení mokrých plavek. Kvasinky si totiž libují ve vlhkém prostředí. Dalšími důvody vzniku může být užívání antibiotik, koupání v chlorovaných bazénech a přírodních koupalištích, nesprávná strava nebo dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce.

Příznaky jsou těžko rozpoznatelné. Mohou to být bolesti hlavy, zažívací obtíže, svědění, výtok. Pro svou podobnost je mykóza zaměnitelná s premenstruačními syndromy. Mezi možnosti, jak se vyhnout příznakům, patří například nošení volnějších kalhot, méně častější užívání tamponů, žádné dlouhé koupání v horké vodě, dbát na intimní hygienu. Pokud budete mít podezření, s léčbou neotálejte, příznaky by se mohly vystupňovat.

Ženy mohou toto onemocnění vyléčit pobíráním antimykotik, v případě déle trvajících obtíží by měly navštívit neprodleně svého gynekologa. Pokud tak neudělají a budou se neúspěšně léčit samy, mohou prožívat bolestivý sex. A to žádná z žen určitě nechce. Vhodným způsobem léčení je také protikvasinková dieta, která vylučuje požívání medu, banánů, alkoholu či chlebu. Místo toho by se měla jíst čerstvá zelenina, rybí tuk a strava bohatá na hořčík. A hlavně, což je důležité u všech chorob, je třeba omezit stres.

Přesto, že mykóza nejčastěji trápí ženy, může se vyskytnout i u novorozenců. V tom případě bývá způsobena špatnou hygienou při přebalování, nebo přílišnou hygienou s užíváním rozličných parfémovaných mýdel. Méně často nemoc postihuje i muže, u nichž je způsobena nákazou při sexu, používáním nevhodných kosmetických produktů, nebo se projeví při cukrovce.