Zimní období může mít neblahý vliv na naše zdraví. Víte, jak si ochránit oči? Zeptali jsme se očního specialisty MUDr. Petra Nováka z Refrakčního Centra Praha.

Proč si v zimě chránit oči

V zimě jsou mnohem větší teplotní rozdíly mezi venkovním a vnitřním prostředím. V důsledku vlivu mrazu dochází ke zvýšenému odpařování slz a osychání povrchu oka. Nejčastějším problémem jsou proto poruchy slzivosti. Zatímco u prvního extrému – suchých očí – můžete pociťovat drhnutí víček i bolest očí, u nadměrného slzení vám zase hrozí dermatitida. To není ale zdaleka jediný problém, který vás může potkat.

„U řady pacientů se také projevuje specificky v tomto období tzv. chladová alergie. Ta postihuje tepelně nechráněnou část pokožky, a velmi často právě obličej. Takto vzniklá svědivá vyrážka pak může zkazit třeba vytouženou dovolenou,“ vysvětluje MUDR. Petr Novák. Podle něj dnes není výjimkou, že řada lidí cestuje za teplem a sluncem i v období, kdy v našem podnebním pásu panuje zima. Co s tím?

Řešení: Ochrana očí by měla být stejná jako v létě, takže sluneční brýle a ochrana pokožky vhodným krémem s příslušným UV filtrem.

Pozor na sníh

UV záření v zimním období ohrožuje vícero skupin lidí. Své o tom jistě ví nadšenci vysokohorské turistiky a lyžování. A zatímco jedni na ochranu myslí, druhým to ani nedojde. Velmi nepříjemnou záležitostí může být tzv. solární keratopatie, neboli poškození povrchních vrstev rohovky slunečními paprsky odraženými od bílého sněhového podkladu. Toto poškození může být podobné jako u sváření obloukem.

Řešení: Jediné řešení je prevence v podobě dostatečně přiléhajících ochranných brýlí.

Jaké brýle, když nosíte brýle?

Jakékoli řešení pro relativně zdravého člověka je v podstatě otázkou disciplíny a někdy peněz. Co máte ale dělat, když nosíte brýle i normálně? „Pokud nosíme brýle, otázka je, zda je používat i při sportech.Při nošení klasických brýlí hrozí při pádu poranění obličeje a očí. Ale je třeba znát i tu druhou stranu mince, a to že při jízdě bez správné korekce zraku je větší šance na přehlédnutí překážky s následným pádem. Řada sportujících dnes nosí při zimních sportech kontaktní čočky, přestože je po zbytek roku běžně nepoužívá.

Řešení: Nejčastěji se k léčbě používají bezúdržbové, jednodenní čočky. Ráno je jednoduše nasadíte a večer zase vyhodíte.

Co když čočky nenosíte?

Jestli nemáte dobrý pocit z čoček nebo je prostě nemůžete mít, pomohou vám speciální ochranné sportovní brýle, ve kterých je možné přímo nainstalovat příslušnou dioptrickou korekci. Kombinace dvojích brýlí je nejen nepohodlná, ale i nepraktická a může být nebezpečná. „Zásadní rozdíl mezi korekcí brýlemi a kontaktními čočkami je v zúžení, respektive rozšíření periferního prostorového vidění,“ dodává specialista. „Někteří tak po návratu z hor přicházejí k nám s odhodláním nechat si laserem odstranit dioptrickou vadu, právě proto, že se cítí významně handicapováni.”

Chráníte se opravdu dostatečně nebo ochranu podceňujete?

Categories: Nemoci Zajímavosti

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *