Kromě nového opatření pro dovoz ovoce a zeleniny se balík do Finska řídí standardními předpisy evropské unie. Každá země má svá specifika, která si v tomto článku shrneme. Také si řekneme pár zajímavostí o Finsku samotném. Každá země je jedinečná a vždy je výhodné se dozvědět něco málo o cílové destinaci naší zásilky.

Balík do Finska pošleme snadno. V čem je Finsko specifické?

Zajímavým faktem je pozoruhodná láska místních ke kávě. Ti mají totiž největší spotřebu kávy na světě. První místo si zasloužili díky průměrné spotřebě 12 kg ročně na jednoho občana. Tato náklonnost vznikla pravděpodobně kvůli historické touze po horkém nápoji, který by pomohl zvládat náročné životní podmínky a dlouhotrvající intenzivní zimu.

Další specialitou jsou všude přítomné sauny. Tento ozdravný rituál je jednou ze základních národně-kulturních tradic. Na počet obyvatel 5 milionů je údajně vystavěno okolo 3 milionů saun. Řetězec rychlého občerstvení Burger king se dokonce rozhodl vybudovat saunu v jedné ze svých poboček v Helsinkách.

Finsko je také známé svou nádhernou krajinou a rozlehlými jezery. Ty se také nazývají fjordy a jsou domovem mnoha zajímavých druhů ryb a ostatních zvířat. Velmi unikátní je například speciální druh tuleně kroužkovaného, který byl zařazen mezi velmi ohrožené druhy zvířat. Dochovaných jedinců jej již pouze okolo 350 žijících kusů.

V povědomí mnoha lidí je také finská vodka. Společnost Finlandia má mnohaletou tradici a exportuje do celého světa. Díky svému vlivu používá své zdroje i na dobré účely a vyvažuje tak dopad pití na své zákazníky.  Pro místní je totiž situace s pitím alkoholu poměrně složitá. Už v minulém století probíhaly střídavě úplné a částečné prohibice a momentálně probíhá prodej alkoholu s vyšším obsahem pouze ve státem provozovaném obchodě s názvem Alko. Ten prodává vše, co je silnější než české desítka. Tu si totiž společně se ciderem můžete koupit i v běžných potravinách.

Jak připravit balík pro mezinárodní přepravu?

Pokud máme v úmyslu odeslat zásilku kamkoliv do zahraničí nebo třeba jiný kontinent, je potřeba uvažovat kolik lidí a míst přijde do kontaktu s naším balíčkem. V případě mezinárodní přepravy to může být velké množství unavených rukou, skladových hal a dopravních prostředků, které v ideálním případě budou všechny připravené se chovat s patřičnou opatrností.

Standardem však může být méně pečlivé zacházení s balením a tak je potřeba vše, opravdu velmi důkladně zabalit a připravit na cesty. Pokud neposíláme oblečení, které není tolik náchylné na přepravu, mělo by být standardem obalit veškeré posílané zboží minimálně bublinkovou fólií. Takto zabalený předmět následně vložíme do krabice, kterou vysteleme papírem či zbytky bublinkové fólie a zajistíme tak dostatečné krytí naší zásilky. 

Celý balík následně oblepíme lepicí páskou a spojíme tak celou krabici dohromady. Plusem také může být zabalení celku do smršťovací fólie, která slouží jako dodatečná ochrana. Na ní následně umístíme přepravní štítky a vše potřebné informace.

Chcete odesílat ovoce a zeleninu do Finska? Budete potřebovat fytosanitární certifikát.

Od 14. prosince 2019 bylo zavedeno nové pravidlo pro dovoz ovoce a rostlin do Finska a ostatních zemí. Díky tomuto zákonu je možné do Finska dovážet ovoce pocházející ze zemí mimo EU pouze s tímto fytosanitárním certifikátem. To znamená, že i jediné jablko poslané z e-shopu mimo evropskou unii musí obsahovat tento certifikát.

Ten vystaví místní úřady zaměřující se na zemědělskou výrobu. V české republice vystavuje fytosanitární certifikát ÚKZÚZ tedy Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Vždy je potřeba získat tento certifikát přímo v zemi původu rostliny či ovoce.

Bez tohoto certifikátu můžete do Finska dovážet pouze tyto plodiny:

  •         Banány
  •         Datle
  •         Durian
  •         Ananas
  •         Kořenovou zeleninu

Jakmile máme připravené všechny tyto náležitosti, víme, co a kam budeme posílat, můžeme se pustit do odeslání balíku. Na trhu je velké množství dopravců, kteří umí odeslat balíky mezinárodně a ceny se pohybují okolo 300,- korun při běžném doručení. Výsledná cena vždy závisí na rozměrech, hmotnosti, hodnotě a také rychlosti doručení. Samozřejmostí jsou expresní dodání, za která si však samozřejmě připlatíme. Odešlete svou zásilku ještě dnes!

 

Categories: Zajímavosti