Při práci na počítači můžete pociťovat určité nepohodlí. Trpí nejen váš pohybový aparát, ale i vaše oči. Předejděte unaveným očím a vyzkoušejte naše tipy, které zaručeně fungují!

Vytvořte si vhodné pracovní prostředí

Pracovní prostředí a návyky mohou pozitivně ovlivnit stav vašich očí. Rozlučte se se suchýma očima a pálením očí a dělejte si pravidelné přestávky v průběhu celého pracovního dne. Pracujte na počítači s matnou obrazovkou, na které se netvoří odlesky světel, případně nasaďte na monitor antireflexní kryt nebo si opatřete brýle s ochranou proti modrému světlu. Snažte se eliminovat pobyt v zakouřené, prašné, přetopené a klimatizované místnosti.

Rychlé procvičení očí

Při práci na počítači dostatečně mrkejte, aby vám nevysychaly oči. Přestávku využijte k rychlé oční gymnastice. Jak na to? Zaměřte se na vzdálený předmět a přejíždějte ho očima od shora dolů a naopak. Poté se dívejte střídavě na předměty po místnosti, které se nacházejí v různé vzdálenosti. Uvolníte tím okohybné svaly a oddálíte únavu očí.

Dodržujte správné návyky i doma

I v domácích podmínkách můžete pociťovat únavu a pálení očí. Jak tomu předejít?

  •     Ženy by si měly pečlivě odličovat oči, pravidelně měnit dekorativní kosmetiku a udržovat  štětce a aplikátory hygienicky čisté.
  •         Kontaktní čočky měňte podle návodu a na noc je uložte do čisticího roztoku na čočky.
  •         Obohaťte jídelníček o omega-3 mastné kyseliny.
  •         Odpočívejte se zavřenýma očima a dostatečně spěte.
  •         Zaměřte se na svůj pitný režim.
  •         Zvlhčujte vzduch v místnosti.
  •         Podle potřeby používejte speciální kapky do očí, tzv. umělé slzy.

Umělé slzy obnoví slzný film

Pokud vás trápí suché oči spojené s pálením, nadměrným slzením, řezáním a zarudnutím, přinášejí umělé slzy rychlou úlevu. Tyto zvlhčující oční kapky hydratují oči, obnovují slzný film a udržují kontaktní čočky vláčné. Zároveň efektivně regenerují namáhané oči. Umělé slzy se prodávají i bez předpisu a můžete si je kapat do očí několikrát denně.

Kdy zajít k očnímu lékaři?

Unavené oči a řezavý pocit v očích řešte s očním lékařem. Vyšetří vám zrak, stanoví diagnózu a určí léčebný postup. Nejčastěji stojí za unavenýma očima syndrom suchých očí, na který lékaři předepisují oční kapky na den a oční mast na noc. 

Rychlé oční zákroky

Problém lze řešit i lékařským zákrokem. Oční kliniky disponují speciálním přístrojem na suché oči, který stimuluje nervy v oblasti slzných žláz a podporuje tvorbu slz. Zákrok trvá pár minut a již několik hodin po zákroku pocítíte rozdíl. Rovněž můžete podstoupit chirurgický zákrok, během kterého vám lékař uzavře slzné kanálky. Slzy tak zůstávají kolem očí a nevysychají.

Předcházejte unaveným očím a dopřejte svým očím pravidelný odpočinek. Podle potřeby si aplikujte tzv. umělé slzy a případně si zajděte k očnímu lékaři.

 

Categories: Nemoci Zajímavosti

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *