I když nyní trávíte v kuchyni méně času, protože jste třeba oba pracovně vytížení, věřte, že přijde doba, kdy bude kuchyň vaším druhým domovem. Ano, mám na mysli dobu, až se vám narodí děti. To pak budete v kuchyni vařit první příkrmy a jídla vašim ratolestem (i partnerovi) a budete přemýšlet, jak si tuto práci co nejvíce zpříjemnit. Přečtěte si, jak jsme to s manželem vyřešili my.
S manželem bez dětí
Když jsme ještě byli s manželem bez dětí, neměli jsme vůbec myčku. V podstatě jsme ji nepotřebovali, nádobí bylo málo, vlastně jen talířek a hrneček od snídaně a talířek od večeře. Maximálně když jsme měli nějakou návštěvu, tak nádobí přibylo. Každý den nás sice tedy čekalo mytí nádobí, ale nebylo to nic strašného. Vytvořili jsme si z té práce takový rituál, že jsme si na to celkem zvykli a vždycky při mytí a utírání nádobí jsme probrali všechno, co se přes den stalo, všechna důležitá témata, vlastně všechna naše rozhodování se odehrávala večer u dřezu. Nádobí bylo ale poměrně málo, takže se to dalo vydržet. Jak správně mýt nádobí, se dočtete zde.
Po narození dětí
Po narození dětí se situace změnila, nádobí rapidně přibylo, a my jsme byli nuceni koupit myčku. Myčka ale neumyje úplně všechno, některé kousky se prostě do myčky dát nedaly – například dětské lžičky a mističky, starší kusy nádobí apod. Stejně nám zůstal náš rituál, jen nádobí bylo podstatně méně. Ale pořád jsme nad ním stačili vyřešit všechno důležité.
Děti rostou
Jak děti rostly, řekli jsme si, že by bylo vhodné přenést na ně také nějaké povinnosti, aby všechno neleželo na nás. No a jak jinak, kromě vyndávání nádobí z myčky na ně přešlo i večerní mytí nádobí. Nejdříve tedy jen utírání, ale když povyrostly, tak i samotné mytí. Vždy jsme jim s tím pomáhali, a spolu s nimi řešili i jejich trable ve škole apod. Takže se náš večerní rituál se zachoval i nadále. A tady na tom vidíte, že i z mytí nádobí lze udělat něco příjemného 😉
Další tipy na zútulnění kuchyně
A protože v kuchyni se nejen myje nádobí, ale také vaří, peče a připravuje jídlo, nabízím vám ještě několik tipů na to, jak si pobyt v kuchyni zpříjemnit. Většinu z nich mám již i osobně vyzkoušenou a velmi se mi osvědčily! Spoustu toho najdete na https://diten.cz/.
Barevné spotřebiče
Pořídila jsem si všechny spotřebiče barevné – já miluji červenou, takže mám červenou rychlovarnou konvici, červený toustovač, červený mixér… Vy si samozřejmě zvolte barvu, kterou máte nejraději a která se nejlépe hodí do vaší kuchyně. Můžete i barvy kombinovat, hlavně ať se cítíte útulně 😉
Vhodná osvětlení
Nestačí jen stropní bodová osvětlení či lustr, ale v kuchyni potřebujete i osvětlení nad varnou deskou či sporákem a dobré osvětlení nad dřezem. Kromě toho použijte například solnou lampu, abyste prostor zútulnili. I kuchyň může být krásná! Vše o světlech v kuchyni najdete zde.
Ionizační karafa
Nevěříte příliš na „nadpřirozené jevy“? Nevadí. Já taky ne, ale tahle ionizační karafa mě nadchla hned na první pohled. Voda v ní totiž skutečně změní chuť i strukturu a je lahodná, a dokonce zdraví prospěšná. Proč si něco takového nepořídit do vaší kuchyně?
Domácí fontánka
Nebo by vás bavilo se na vodu jen dívat? Tak to si do kuchyně pořiďte rovnou malou domácí fontánku. Tedy pokud na to máte dostatek místa 😉 V malé kuchyni byste si spíš jen „zaplácli“ prostor, který by se dal využít jinak.
Zvonkohra
V kuchyni můžete samozřejmě poslouchat i hudbu z přehrávače, rádia či mp3, ale taková zvonkohra pověšená nad pracovní plochou vám vždy zpříjemní chvíle tam strávené. Zvonkohra taky blahodárně působí na vaši psychiku.
Tak co, už jste si našli tip, který využijete? Napište mi, jestli vám můj článek pomohl. A taky mi pošlete další tipy, jak si zpříjemňujete pobyt v kuchyni vy…