Máte pocit, že když kupujete ovoce a zeleninu, automaticky se stravujete zdravě? Nemusí tomu tak být. Ne všechny plodiny, které koupíme během roku v supermarketu jsou totiž pro naši výživu benefitem. Jaké zásady bychom měli dodržovat, abychom dopřáli tělu a přitom šetřili peníze i planetu? Petra z kuchyňských studií Gorenje nám přiblíží tuto problematiku.
Zdravé jenom na oko
Mnozí z nás nakupují nevědomky to, co zaujme cenou nebo naopak oblibou či vzezřením zdravě prospěšného, aniž by nás zajímal skutečný původ takové plodiny, způsob, jakým byla vypěstovaná a ekologická stopa, kterou má. Přitom právě tyto faktory jsou pro naše zdraví ty nejpodstatnější.
Exotické ovoce je dováženo někdy až z druhého konce světa, bývá chemicky ošetřeno a často dozrává teprve při přepravě, takže co do kvality nám nemůže nabídnout to, co plodiny lokální a čerstvé. Navíc je jeho dovoz a způsob pěstování zátěží pro naše životní prostředí.
TIP: Mléko, které nakupujeme v supermarketu můžeme nahradit domácím rostlinným mlékem.
Tyto důvody by nás samy o sobě měly motivovat k tomu, abychom začali při nakupování ovoce a zeleniny více přemýšlet. Což se naštěstí již děje a někteří konzumenti si již neváhají připlatit za bio kvalitu. Platí však spíše to, že výběrem plodin lokálních výrazně ušetříme.
Na co se zaměřit?
Jak upozorňuje Vladimír Klescht : „Zásada „sezóna – region“ je jednou z nejlepších zásad, které můžeme ve výživě uplatňovat. A proč? Jednoduše proto, že trávicí soustavu máme sice všichni Homo sapiens stejnou, ale její fungování se po staletí přizpůsobovalo regionu, v němž dotyčná skupina lidí žila a doposud žije – to z hlediska regionálnosti. Z hlediska sezónnosti je to primárně o čerstvosti.“
Zapřemýšlejte tedy, zda místo exotického manga nesáhnete raději po českých hruškách a jablkách. Nebo zda si místo citrusů nenaložíte doma zelí. I bez zahrádky přitom můžete své tělo obohatit o kvalitní vitamíny. Stačí místo do supermarketu vyrazit na trh nebo si objednat bio bedýnku od tuzemského pěstitele.