Jak je to vlastně s těmi vejci? Potravinářské studie uskutečněné za posledních pět let se diametrálně liší. Jedny nepovažují konzumaci cca jednoho vejce denně za nijak rizikové, a vyvracejí předchozí zakořeněné názory o vejcích – cholesterolových zabijácích. Ty úplně poslední se ale vrací k původnímu modelu – vajíčka do stravy těch, kteří hubnou, a těch, kteří se vůbec chtějí aktivně starat o své zdraví, prostě nepatří.

Jedno vejce má více cholesterolu než oběd z KFC

Podle poslední vládní studie Spojených států může konzumace žloutků způsobit několikanásobně vyšší riziko vzniku cévních chorob než je např. stejně četná konzumace dvojitých hamburgerů v sítích rychlého občerstvení KFC. Přitom právě pravidelná strava v této (a v podobných) síti rychlého stravování byla považována nejen za příčinu nadváhy, ale i chatrného zdravotního stavu v čele s cévními a kardiovaskulárními chorobami.

Podle studie obsahuje vaječný žloutek nejméně přes 200 mg cholesterolu, podle jeho velkosti může mít ale až 300 mg. Pochoutka „Double Down“ má ale „pouze“ 150 mg, což je o 50 mg méně než je nejvyšší přípustná hodnota denní konzumace pro ty, kteří jsou ohroženi chorobami srdce. MUDr. David Spence z ontarské University of Western Ontari chtěl výzkumem upozornit na nebezpečí mylně zažité představy, že každodenní konzumace vajec strávníky neohrožuje. Tato fáma je podle něj rozšířená po celé Kanadě a bohužel už na ni přistoupili i někteří lékaři.

Hubněte jen s bílky, žloutek je tučný

Co platí pro žloutek ale neplatí pro bílek – ten je zdrojem vysoce kvalitních bílkovin a měl by být do stravy zařazován. Bílek navíc obsahuje asi pětkrát méně kalorií a kilojoulů než stejně velký žloutek. Mnoho lidí, kteří se pokoušejí zhubnout, však zařazuje do své stravy vejce celá – nejčastěji je utřou do pomazánek, kterými poté bohatě namažou zdravé celozrnné pečivo. Mnoho diet navíc s vejci přirozeně počítá jako s potravinou, která nahrazuje dřívější masa či tučné sýry. Pro jejich obsah folátů je mylně považují za hlídače vzniku kardiovaskulárních obtíží, ačkoliv je tomu u žloutků naopak.

Categories: Fit Hubnutí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *