Časopis Nature zveřejnil výsledky australského výzkumu, podle něhož se genetické a biologické informace, které ovlivní tělesnou skladbu budoucích holčiček, odvíjejí hlavně od samců. Výzkum genetických a biologických předpokladů se uskutečnil na laboratorních potkanech, vědci se domnívají, že stejně se předpoklady přenášejí i mezi savci.

Obézní samci přenesli na své dcery cukrovku

Strava s vysokým obsahem tuku u otců zvyšuje především riziko vzniku diabetes u dcer. Samci od potkanů, kteří dostávali tučnou stravu, přenesli na své dcery stejnou intoleranci glukózy, jakou měli oni sami. Hubení jedinci, kteří se stravovali zdravě, své dcery neohrozili. V „pubertě“ byly přitom dcery relativně zdravé nebo na glukózu reagovaly jen mírně, až s nástupem dospělosti se ale jejich schopnost vylučovat inzulín o poznání zmenšila.

TIP: chcete zhubnout? Vsaďte na Obethin

Otcové musí začít hubnout před početím – ochrání dcery

Professor Margaret Morris, který celý výzkum vedl, uvádí, že jde o zcela nový pohled na přenášení biologických předpokladů z rodičů na děti. Až dodnes se totiž zkoumalo především to, jak je dítě ovlivněno matkou, v jejímž těle se vyvíjí. Nyní je potřeba otevřít otázku, v jakých specifických oblastech ovlivňuje nenarozené dítě otec.

Otcové navíc na své dcery přenášejí sklony k obezitě, podle profesora Morrisona však nejde o genetickou předávku, tedy nějaký neovlivnitelný předpoklad, jako spíše o biologické ovlivnění dané stravováním a životním stylem každého jedince. Otcové, kteří plánují rodičovství, by tedy měli změnit svůj životní styl stejně jako matky. Pokud začnou hubnout ještě před početím, nebudou jejich dcery muset výrazně hubnout v dospělosti.

Categories: Hubnutí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *