Jak zhubnout? Jak být fit a jak si dlouhodobě udržet váhu? Na praktických příkladech vám ukážeme, kde se ve snaze snížit váhu dělají nečastější chyby.

Úřednice Irena dokáže zhubnout velmi rychle a efektně. Kolegyně se vždycky podivují, že si před plavkovou sezónou dokáže celý měsíc hrdinně odepírat zákusky po obědě, že si dává dietní saláty a ne gulášek se šesti jako obvykle, a dokonce – že celý  měsíc posiluje břišní svaly. Po první „all inclusive“ dovolené jdou ale kila rychle zpátky nahoru a s prvním zářijovým dnem je zpátky na své váze. Proč?

  • protože výrazné krátkodobé dietní zásahy jsou pro tělo obrovským šokem. To začne spalovat energii, ale do tukových zásob si ukládá nezbytné zásobičky energie, aby se připravilo na další hubnutí – strádání. Tradiční jo-jo efekt k hubnutí nikdy nevede, protože metabolismus je zpomalený a tělo je „zhuntované“

Studentka Anna to začala se zdravou výživou brát vážně. Místo světlých housek si kupuje celozrnné pečivo, obědvá jen lehký salát, aby byla v práci více fit a večeři se snaží uvařit také dle zásad správné výživy. Po úvodních dvou kilech už ale váha dolů nešla. Vynechala proto kávu, zcela vypustila příležitostnou skleničku či cigaretku. A váha stále nic. Proč?

  • protože Anna jí jen třikrát denně  a to velmi málo. Snídá sice zdravé potraviny, ale protože tělo bylo do té doby zvyklé na ranní příjem cukrů, je velmi unavené. Po celou dobu do oběda si Anna nic nedopřeje, ačkoliv tělo doslova volá po nějakém tom cukru alespoň v ovoci či slazeném  nápoji. Obědem se správně nepřetěžuje, ale svačina je zase tabu a přichází až hutná večeře. S tím, jak si tělo zvyká na nižší příjem kalorií se i pozastavuje metabolismus – po určitých „kilech dolů“ se zastaví a pomalé spalování už větší hubnutí neumožní.

IT specialista Aleš nesní za den skoro nic – a ani nemá příliš hlad. Jen sem tam něco uzobává, dává si ale i zeleninu a ovoce, večer teplou večeři – ale opět ne moc velkou. Přesto se mu za poslední dva roky udělala okolo pasu nepěkná pneumatika. Večer zajde do hospody a nestačí se divit. Jak zhubnout? Proč mohou jeho kamarádi v hospodě sníst obrovské porce a přesto vypadají jako modelové?

  • protože ačkoliv si Aleš myslí, že je jeho kalorický příjem zanedbatelný, ve skutečnosti převyšuje výdej, který on za den vykoná. Celodenní sezení vymění za sezení u televizní obrazovky, případně v hospodě. Organismus prakticky nemusí nic spalovat, vše si ukládá. Častý příjem alkoholu navíc počet kalorií rapidně zvyšuje. Pět piv má stejně kalorií jako velká teplá večeře.
Categories: Hubnutí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *