Tuky, bílkoviny a sacharidy patří k základním živinám, bez nichž se naše tělo neobejde. Kolik tuků tedy zařadit do jídelníčku?Nadměrný příjem tuků může být ale pro naše zdravý škodlivý. Podle odborníků na výživu by měli tuky tvořit 30 – 35 % doporučeného denního množství přijaté energie.  To v případě mužů znamená průměrně 80 – 85 g tuků a v případě žen celkem průměrně 65 – 75 g tuků.

Důležité ale není pouze to, kolik tuků zařadit do jídelníčku, ale také jaké tuky. Stejně jako u ostatních potravin (a nejen potravin) se vyplatí upřednostňovat vysoce kvalitní výrobky. Do jídelníčku bychom měli zařazovat převážně tuky rostlinného původu (rostlinné oleje a margaríny), které by měly tvořit 2/3 všech přijatých tuků. Naopak v případě živočišných tuků by se mělo jednat pouze o 1/3.

Kolik tuků tedy zařadit do jídelníčku?

Důležité informace pro muže

  • Muži ve věku do 50 let jsou vystaveni většímu riziku kardiovaskulárních chorob než ženy stejného věku. Proto je nutné pečovat o dobrý stav jejich oběhového systému.
  • Muži by měli jíst dvakrát týdně ryby, které obsahu prospěšné vícenenasycené mastné kyseliny chránící srdeční a cévní systém.
  • Musí si všímat celkového příjmu tuku a jíst libové maso, snížit příjem uzenin a přejít na jídelníček složený z potravin se sníženým obsahem tuku.

Důležité informace pro ženy

  • Dospělé ženy často trpí rozkolísanou hladinou hormonů, které pomohou vyrovnávat přírodní oleje.
  • V období menopauzy a po ní bývají ženy náchylné k osteoporóze, přičemž prevence by měla začít již před třicátým věkem života. Vitamin D, obsažený v rybách, zajišťuje vstřebávání vápníku v kostech a udržuje jeho stálou hladinu.
  • U žen, které sledují svoji váhu, hraje nízký příjem tuku důležitou roli. Ani v těchto případech však není dobré tuky vyloučit či omezit na úplné minimum, protože tuky jsou organizmus velmi důležité. Přednost mají dostávat samozřejmě tuky rostlinné. Proto je třeba si ohlídat množství zařazených tuků do jídelníčku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *